Małe dzieci poznają świat przez smak i dotyk. W żłobkach to codzienność – kawałek jabłka, zabawka, okruszek bułki… Wszystko może trafić do buzi. A w ułamku sekundy – do dróg oddechowych. Zakrztuszenie dziecka to jeden z najgroźniejszych stanów nagłych w placówkach opiekuńczych. Dlaczego? Bo dziecko nie powie, że się dusi – a czas na reakcję jest liczony w sekundach.
Praca z dziećmi to nie tylko pasja i powołanie, ale również codzienne wyzwania, które mogą prowadzić do stresu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pracujących z nimi. Zrozumienie źródeł stresu oraz wdrożenie skutecznych metod radzenia sobie z nim jest kluczowe dla zdrowia psychicznego i efektywności w pracy.
U dzieci zatrzymanie krążenia najczęściej wynika z problemów oddechowych, takich jak zadławienie czy utonięcie, prowadzących do niedotlenienia. Dlatego resuscytację u dzieci rozpoczynamy od oddechów ratowniczych, w przeciwieństwie do dorosłych, u których priorytetem są uciski klatki piersiowej.
Dzień Dziecka to nie tylko święto radości i zabawy – to także idealna okazja, by zastanowić się nad tym, jak możemy jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo dzieci, którymi się opiekujemy. Jeśli jesteś nianią, pracownikiem żłobka, przedszkola czy klubiku dziecięcego – ten dzień może być dla Ciebie inspiracją do zdobycia nowej, niezwykle cennej kompetencji: umiejętności udzielania pierwszej pomocy dzieciom.
Praca w żłobku to odpowiedzialne i wymagające zadanie. Opiekunki na co dzień dbają o bezpieczeństwo, zdrowie i komfort najmłodszych, którzy – z racji wieku – nie są w stanie samodzielnie zadbać o siebie. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do sytuacji zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Dlatego znajomość potencjalnych zagrożeń oraz zasad udzielania pierwszej pomocy to absolutna podstawa w codziennej pracy w żłobku.
Opieka nad dziećmi w żłobku to ogromna odpowiedzialność. Każdego dnia powierzani są Wam najmłodsi – dzieci, które nie potrafią jeszcze jasno powiedzieć, co im dolega, które łatwo mogą się zakrztusić, przewrócić, zadławić… A czasem – mimo całej troski i uwagi – dochodzi do sytuacji nagłych, w których liczy się każda sekunda. W takich momentach liczy się nie teoria, a praktyka. Dlatego chcemy odpowiedzieć na jedno, bardzo ważne pytanie: